.......................................................................................................................................................................................................................................
WITAMY    OFERTA   INSTRUMENT  WOKAL   GOSPEL   KONTAKT   GALERIA  ♫ ZGLOSZENIE  CENNIK  REGULAMIN  SKLEP  ARCHIWUM
........................................................................................................................................................................................................................................
 
 

 

 

Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osobaGitara - jaką wybrać na początek? Czyli gitarowe ABCG*
Michał Matczak

 

 

 

 

 

W procesie wychowywania zawsze przychodzi czas, kiedy rodzic postanawia zainwestować w rozwój dziecka, aby był czymś więcej niż żmudnym uczęszczaniem do szkoły. Jakieś zajęcie, które nie tylko pozytywnie wpłynie na dorastanie ale będzie też przyjemnością i zabawą. I wtedy do gry wchodzą wszelkiego rodzaju kółka zainteresowań. Zajęcia sportowe, pokroju piłki nożnej czy koszykówki, kluby modelarskie, zajęcia plastyczne, taniec, szachy, śpiew, aktorstwo etc. Wśród tych aktywności jest jedno, które cieszy się ogromnym zainteresowaniem, zarówno wśród rodziców jaki i dzieci. Gra na instrumencie. Nie ma nic piękniejszego niż cudowne, kojące dźwięki, które wypełniają nasz dom, gdy nasza pociecha pilnie ćwiczy na pianinie, skrzypcach, czy też flecie. Choć aby dojść do tego momentu trzeba przejść przez chwile, gdy instrument nie brzmi jeszcze tak pięknie jakbyśmy chcieli. Ale systematyczne ćwiczenie i dobry nauczyciel z każdego wydobędzie to co najlepsze. Załóżmy, że jako rodzic postanowiliśmy, że gra na instrumencie jest tym czym chcielibyśmy zainteresować nasze dziecko. Lub też nasza młodociana latorośl sama wyraża takie zainteresowanie. Co wtedy? Jaki instrument wybrać? Opcji jest dużo i pamiętać trzeba, że nawet jeżeli nasza pociecha rozpocznie swoją przygodę z muzyką od pianina, nic nie szkodzi aby w przyszłości zmienić swój wybór na inny instrument. Nauka nie idzie w las, a pewne umiejętności oraz wiedzę jaką zdobędziemy na jednym instrumencie z powodzeniem możemy wykorzystać podczas nauki na innym. Załóżmy więc, że wybór został dokonany i padło na jeden z najbardziej popularnych instrumentów, czyli gitarę. Choć chcieliśmy aby było to pianino, nasze dziecko odparło: „ale ja bardzo chcę gitarę.” Cóż zrobić, jak tylko się zgodzić. Pamiętajmy, że jedną z najważniejszych rzeczy podczas nauki gry na jakimkolwiek instrumencie jest to aby chcieć na nim grać. Nic tak nie zmniejsza chęci do ćwiczeń jak fakt, że chcielibyśmy grać na gitarze, ale z jakiś powodów gramy na skrzypcach. To szybka droga do zniechęcenia i porzucenia instrumentów na bardzo wczesnym etapie nauki. Jeżeli więc widzimy, że nasz potencjalny mały muzyk jest zainteresowany jakimś konkretnym instrumentem, kujmy żelazo póki gorące i dajmy mu możliwość zaprzyjaźnić się z nim bliżej. Wybór padł na gitarę. I co dalej? Jaką gitarę wybrać? Mamy w zasadzie trzy możliwości: gitarę klasyczną, akustyczną lub elektryczną. Ale czym one się od siebie różnią? Już śpieszę z wyjaśnieniem (w wielkim skrócie).

 

STRUNY GITARA KLASYCZNA

 

Gitara klasyczna posiada struny wykonane z nylonu (jeden z rodzajów plastiku), co powoduje że jej brzmienie jest dość delikatne, gładkie, można by rzec eleganckie. Gra się na niej z zasady palcami. Najczęściej wykonywana na niej muzyka to oczywiście muzyka klasyka, ale kojarzy ją się również z flamenco.

 

STRUNY GITARA AKUSTYCZNA

 

Gitara akustyczna jest nieco większa od swojej klasycznej siostry i posiada struny wykonane z metalu. Z zasady gra się na niej kostką gitarową (mały, twardy kawałek plastiku służący do potrącania strun), jej brzmienie jest ostrzejsze, bardziej metaliczne oraz głośniejsze. Zwykle wykonuje się na niej wszelkiego rodzaju muzykę popową, country czy blues.

 

STRUNY GITARA ELEKTRYCZNA

 

Trzecią z gitarowych sióstr jest gitara elektryczna. Posiada metalowe struny, tak samo jak na gitarze akustycznej gra się na niej kostką, lecz do gry wymaga również wzmacniacza gitarowego, czyli specjalnego głośnika do którego podłączamy ją kablem. Dlatego też jej brzmienie i głośność w dużej mierze zależy od rodzaju wzmacniacza jakiego użyjemy. Na gitarze elektrycznej gra się muzykę rockową, jazz, pop i wiele innych. Omówiliśmy sobie rodzaje gitar, ale dalej nie odpowiedzieliśmy na najważniejsze pytanie. Jaką gitarę wybrać? Śpieszę już z odpowiedzią.

JAKĄ GITARĘ WYBRAĆ

 

Jeżeli nasze dziecko ma już z góry upatrzony wybór i w kółko mówi o gitarze elektrycznej, to według mnie nie ma sensu posyłać je na gitarę klasyczną, gdyż dostąpi tylko częściowego spełnienia marzenia. Jeżeli natomiast nasz młody gitarzysta nie ma sprecyzowanego wyboru zachęcam zawsze do rozpoczęcia gitarowej przygody od gitary klasycznej. Nabędzie wtedy solidne podstawy, a późniejsza zmiana na inną gitarę (akustyczną lub elektryczną) jest bezproblemowa. Wiemy już jaką gitarę chcemy? Świetnie w taki razie jaki rozmiar?

JAKI ROZMIAR

 

Gitary mają różne wielkości, a dobór odpowiedniego rozmiaru do grającego jest kluczowy, aby nauka była komfortowa i przyjemna. Wyróżniamy gitary 1/8, 1/4, 1/2, 3/4, 7/8 oraz 4/4 - który to jest największym rozmiarem. W tym momencie chciałbym zaznaczyć, że gitary akustyczne i elektryczne w rozmiarach poniżej 3/4, są dość rzadko spotykane, więc jeżeli nasz 6-cio latek wymarzył sobie gitarę elektryczną warto zaproponować mu mimo wszystko start na gitarze klasycznej. Tłumacząc mu, że jak tylko podrośnie to nie będzie problemu ze zmianą gitary na inny rodzaj. Jest kilka kryteriów doboru gitary do grającego. Jednym z nich jest wiek. Według niego dobieramy rozmiar gitary następująco:

 

Wiek dziecka / Rozmiar gitary:

3-5 lat 1/8

4-6 lat 1/4

5-8 lat 1/2

8-11 lat 3/4

od 10. roku życia 7/8

od 12. roku życia 4/4

 

Jest to bardzo nieprecyzyjne kryterium, nie uwzględniające że dzieci mogą być drobniejsze lub też większe od swoich statystycznych rówieśników. Wtedy możemy posłużyć się doborem gitary zależnie od wzrostu. Tak oto wygląda zalecenie Europejskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Gitary 1:

 

Wzrost dziecka / Rozmiar gitary:

114 cm 1/4

133 cm 1/2

153 cm 3/4

169 cm 7/8

175 cm 7/8 – 4/4

180 cm 4/4

 

Zauważyć można, że kryterium wzrostu powoduje iż nawet dorosłe osoby które nie osiągnęły odpowiedniego wzrostu nie kwalifikują się do gry na gitarze 4/4. I to nic złego. Zdarza się na przykład, że zawodowe gitarzystki, które są troszkę niższe grają na gitarach 7/8. Pamiętajmy, najważniejszy jest komfort gry.

 

Nauczyciele szkoły Suzuki2) podają inny sposób mierzenia. A mianowicie:

 

Dziecko mierzone od pępka do podłogi / Rozmiar gitary:

 

66 cm 1/8

72 cm 1/4

85 cm 1/2

90 cm 3/4

93 cm 7/8

wyższy 4/4

 

Jeszcze jednym z czynników, które możemy wziąć podczas doboru rozmiaru gitary jest rozstaw palców lewej dłoni. Mierzy się go, przy rozstawionych palcach, od kciuka do małego palca.

 

Rozstaw palców lewej dłoni / Rozmiar gitary

 

15 cm 1/8 – 1/4

16 cm 1/4 – 1/2

17 cm 1/2

18 cm 1/2 – 3/4

19 cm 3/4 – 7/8

20 cm 7/8

21,5 cm 4/4

 

Poczyniwszy wszystkie pomiary możemy ruszyć na zakup pierwszej gitary. I tu można złapać się za głowę gdyż firm oferujących gitary na rynku jest ilość niezliczona. Jak się w tym wszystkim połapać. Mam na to kilka rad.

 

 

JAKA MARKA GITARY

 

Po pierwsze – ustalcie sobie budżet, który będzie dla was odpowiedni. Dobrą gitarę do rozpoczęcia nauki można nabyć zarówno za 300-500 złoty jak i za 1500-2000. Wyznaczenie granic funduszu w jakim poszukujemy instrumentu wiele ułatwi. Po drugie - kupujcie gitary w renomowanych salonach i sklepach muzycznych. Bardzo odradzam nabywanie instrumentu przez internet za pośrednictwem wszelkiego rodzaju portali aukcyjnych. Choć cena kusi i jest o wiele niższa niż w sklepie często wiąże się z nabyciem wyrobu instrumentopodobengo, który nie nadaje się do gry. Może wręcz spowodować awersje u młodego gitarzysty, gdyż pomimo jego starań instrument nie zagra tak pięknie jakbyśmy tego chcieli. Kupowanie w sklepie muzycznym niesie ze sobą jeszcze dodatkowe korzyści w postaci gwarancji na zakupiony towar oraz łatwość w reklamacji, jeżeli z naszą gitarą będzie coś nie w porządku. Po trzecie – kochani rodzice, zabierzcie ze sobą na zakupy młodego gitarzystę. Niech poobcuje z instrumentami przed zakupem. Wyprawa do sklepu muzycznego oraz zakup wymarzonej gitary będzie niezapomnianym przeżyciem. Obsługa sklepu z radością wskaże wam gitary, które spełnią wasze wymagania, zarówno w kwestii rozmiaru jak i budżetu. Nie bójcie się prosić o radę. A spośród tych wybranych niech nasza pociecha wskażę tą, którą najbardziej jej się podoba. Samodzielny wybór będzie kolejnym bodźcem do spędzania czasu z gitarą i impulsem do ćwiczeń.

Czasem rodzice, pomimo całej wiedzy jaką przedstawiłem, potrzebują wskazania konkretnych polecanych przeze mnie marek gitar. I tu muszę zaznaczyć, że pomimo iż niektóre firmy są bardziej renomowane i znane w świecie gitary nie oznacza to że zakup gitary innej marki będzie skutkował mniejszym komfortem gry. Jeżeli mimo wszystko muszę wskazać jakieś konkrety to wielu moich uczniów swą gitarową podróż rozpoczynało od gitar firmy Yamaha lub Fender. I bardzo rzadko zdarzyło się, że były z nimi jakieś problemy.

 

JAK GRAĆ

 

Skoro mamy już wybraną i zakupioną gitarę, to co dalej? No trzeba grać, grać i jeszcze raz grać. Ale jak? Oczywiście można spróbować stawiać pierwsze kroki samemu. Posiłkując się różnymi podręcznikami, poradnikami i oczywiście Internetem. Sam tak rozpoczynałem. Ale z doświadczenia powiem Wam, że nic nie zastąpi żywego, skupionego tylko na nas nauczyciela. Jest on zarówno skarbnicą wiedzy i umiejętności oraz motywatorem do nauki. Nic tak nie skłania do regularnego ćwiczenia jak regularne spotkania z nauczycielem. Ponadto jest on w stanie dostrzec i korygować rzeczy, których sami byśmy nie dostrzegli, jak i nie dostrzeże ich filmik w Internecie. Gorąco więc polecam, gdy już wybierzecie wymarzoną gitarę, wybierzcie również wymarzonego nauczyciela.

Czy już wiesz JAKĄ GITARĘ WYBRAĆ?

 

Zapraszamy do obejrzenia koncertu Michała Matczaka zorganizowanego przez Wołowski Ośrodek Kultury. Przed nami wyjątkowe spotkanie z gitarą!

 

 

 

........................................................................................

*) Ale Bardzo Chcę Gitarę
1)
http://www.egta-d.de/page/gitarrenkauf.html
2)
https://www.suzukidad.com/guitar-gear-for-suzuki-students/childrens-guitars/

 


   

Rok 2021/2022

 

 

Polecam:

ORGANIZACJ ROKU SZKOLNEGO 2021/2022

 

 

Zajęcia muzyczne rozpoczynamy od drugiego tygodnia września w zależności od indywidualnych grafików.

Zgłoszenie na naukę
Grafiki zajęć IND
Grafiki zajęć GR

 

Zapraszamy we Wrocławiu, Opolu, Legnicy, Warszawie, Łodzi...

więcej

 

JAKĄ GITARĘ WYBRAĆ ?

W procesie wychowywania zawsze przychodzi czas, kiedy rodzic postanawia zainwestować w rozwój dziecka, aby był czymś więcej niż żmudnym uczęszczaniem do szkoły...

więcej

 

 

NAUKA GRY NA GITARZE 2021/2022 NOWOŚĆ w Studio SYJUD!!!

Studio Artystyczne SYJUD ogłasza nabór na kształcenie gry na gitarze 2021/2022.

więcej

 

 

 

 

 

> polecane artykuły: