WITAMY :) OFERTA :) FORTEPIAN :) WOKAL :) GOSPEL :) STUDIO :) GALERIA :) MP3 :) CENNIK :) KSIĄŻKI :) KONTAKT :) ARCHIWUM :)       

 

 

 

Są trzy zasady, które trzeba przyjąć aby stać się profesjonalistą...

 

...profesjonalistą w śpiewie, w grze na instrumencie czy też w jakiejkolwiek innej dziedzinie. Są  to: Chęć, wiara i praca ucznia. Zadaniem instruktora natomiast jest wskazywanie drogi, która będzie kierunkowskazem w którą stronę iść i jak pracować aby zachowywać higienę głosu, zdrowie, oraz efektowność w  rozwijaniu wokalistyki. Instruktor pokaże Ci zasady i tajniki śpiewu , do których samemu dochodzi się dłużej, ciężej i czasami może po „krzakach”.

 

W śpiewie na etapie I roku kształcenia głosu, określa się skalę głosu i jego zakresy, omawia się położenie oraz funkcje oddechu i przepony,  która ma ważny udział w śpiewie, gdyż trzeba wiedzieć, że śpiewamy nie krtanią a przez krtań, że ton wytwarzamy jest z wydechu, poruszającego wiązadła głosowe produkując dźwięk. Miejsca, które współpracują z przeponą i krtanią, to pomieszczenia zwane rezonatorami takie jak np. gardło, nos, czoło. Mają one za zadanie zmieniać kolor głosu i wpływać na wysokość dźwięku (np. dźwięk wysoki znajdzie się w rezonatorach mniejszych, natomiast dźwięk niski taki jak np. z waltorni lub kontrabasu, znajdzie się w rezonatorach większych)

 

Przez cały okres kształcenia systematycznie, stopniowo i sukcesywnie doskonalę w nauce śpiewu dykcję i przede wszystkim słuch muzyczny. To właśnie od intonacji głosu zależy czy wszystkie elementy wokalne będą przekazywać profesjonalność. Ważna jest także praca nad umiejętnością własnej interpretacji utworów poprzez takt, rytm, tempo, akcenty, frazowanie, artykulację, słowo, dynamikę oraz styl i szczególnie istotny jest rozwój inwencji twórczych, które wykształcamy poprzez improwizację wokalną.

 Podczas kształcenia wokalnego w Studio Artystycznym „Syjud”, nacisk kładę także na inne formy kształcenia artystycznego tj. teorię, pracę w zespołach oraz występy artystyczne w celu poszerzenia zdobytej wiedzy, spotkań z innymi instrumentalistami czy wokalistami, podzielenia się doświadczeniami, sprawdzenia siebie, wykształcania umiejętności współpracy czy uatrakcyjnienia przygotowanego tematu do realizacji. Zajęcia i tym podobne spotkania odbywają się w ramach godzin rocznego kursu kształcenia.

 

Barbara Syjud-Kwaśniewska - trenerka głosu

 

        

Naukowcy mówią, że uczestnictwo w życiu kulturalnym zwiększa procent inteligencji, wartość osobistą i pewność siebie a sam śpiew pobudzając przysadkę mózgową, wywołuje endorfinę - hormon szczęścia  i zadowolenia z życia. Zatem ŚPIEWAJMY  jak najwięcej!!!!

 

 

Wiadomości teoretyczne dla uczących się śpiewać

1) Części układu oddechowego:

GÓRNE DROGI   ODDECHOWE   

 a) zatoki czołowe  

b) jama nosowa 

c)  zatoki przynosowa

 d) jama ustna 

e) gardło

DOLNE DROGI   ODDECHOWE    

a) krtań 

 b) tchawica 

 c) oskrzela 

d) płuca 

e)  przepona

2) Położenie strun głosowych, ich funkcja i budowa:

a) Właściwe narządy głosotwórcze człowieka mieszczą się wewnątrz krtani, napięte miedzy chrząstka tarczowatą a chrząstkami nalewkowatymi.

b) Zbudowane są z mięśnia głosowego i wiązadła głosowego, pokrytych śluzówką, której wolne brzegi tworzą fałdy głosowe.

c) Struny głosowe są też zwane wargami głosowymi, wiązadłami lub fałdami

d) Zamknięte odgrywają funkcje śpiewania i mówienia, natomiast otwarte są podczas oddychania.

3) Nasada i jej istotna funkcja: Nasada to przestrzeń położona powyżej strun głosowych. Ma ona podstawowe znaczenie jako narząd artykulacyjny i rezonator sygnałów dźwiękowych mowy i śpiewu człowieka.

4) Omówienie ołożenia krtani w procesie oddychania dynamicznego. Jakie położenie jest właściwe?

Oddychanie dynamiczne opiera się przede wszystkim na oddychaniu brzusznym i piersiowym. Głównymi mięśniami warunkującymi ten sposób oddychania jest przepona i mięsnie tłoczni brzusznej. Krtań podczas fonacji powinna być obniżona aby rozszerzyć (powiększyć) rezonator i żeby udostępnić wydobycie dźwięku na nasadę. Obniżenie następuje jednocześnie, kiedy podnosimy podniebienie miękkie i rozluźniamy żuchwę. Krtań obniżona daje nam powiększenie rezonatora i swobodne otwarcie.        

5) Położenie i funkcja przepony:

a) Przepona to cienki mięsień oddzielający jamę brzuszną od jamy klatki piersiowej.  Ma on kształt kopuły zwróconej wypukłością ku górze. Znajdują się w niej dwa otwory przez które przechodzą arterie (naczynia krwionośne) i inne układy pokarmowe. W przeponie  odróżnia się części : lędźwiową, żebrową i mostkową. Przepona to miesień oddechowy i element tłoczni brzusznej.

b) W śpiewaniu stosujemy oddech brzuszno-dolno-żebrowy.

Etapy podczas oddechu:

I / Szybki  i cichy wdech, nabieranie powietrza najniżej płuc, wybrzuszenie się przepony kopułą w dół.

II/ Zatrzymanie aparatu tłoczni na ułamek sekundy i podparcie.

 III/ Wydech sterowany.

6) Tłocznia brzuszna.

To silna elastyczna ściana stanowiąca mięśnie brzucha, które mogą się kurczyć lub rozciągać. Ma to zasadnicze znaczenie dla oddychania. Są trzy typy oddychania: brzuszny, piersiowy i mieszany.

7) Mięśnie oddechowe mające znaczenie dla oddychania dynamicznego.

Głównymi mięśniami oddechowymi są mięśnie klatki piersiowej (głębokiej warstwy) oraz przepona.W głębokiej warstwie mięsni klatki piersiowej znajduję się  mięsnie międzyżebrowe zewnętrzne, wewnętrzne, najgłębsze, podżebrowe, mięsnie poprzeczne. Mięsnie międzyżebrowe zewnętrzne należą do mięśni wdechowych, wewnętrzne do wydechowych.

8) Pojecie rejestrów:

Rejestr to część skali dźwiękowej głosu o charakterystycznej barwie. Rejestr wysoki, średni, niski lub rejestr głowowy, piersiowy, mieszany.

9) Skala głosu dorosłych: 

Sopran h-c3 

Mezzosopran g-g2 

Alt e-e2 

Tenor H-c2

Baryton G-g1

Bas E-e1

10) Skala dzieci: 

3-latki d1 –a1  

4-latki d1 –h1

5-latki d1 – c2  

6-latki d1 – c2 (c1 –d2)

11) Czas trwania wdechu i wydechu podczas oddychania statycznego:

Czas trwania wdechu i wydechu podczas oddychania statycznego jest prawie równy śpiewu, ale bardziej regularny. Podczas emisji głosu  wdech jest krótszy a wydech przedłużony i pogłębiony więc oddychamy wówczas nie tak regularnie.

12) Wygląd strun głosowych podczas pięknej fonacji:

Wygląd strun głosowych zmienia się podczas mówienia oraz podczas śpiewania. W zależności od potrzeby fonacyjnej, ruch ich obejmuje cała strunę lub jej część, w zależności od masy. Im mniejsza struna, tym bardziej maleje częstotliwość drgań i odwrotnie.

 

Justyna Szewczyk,

absolwentka Studia Artystycznego Syjud w profesji:
EMISJA GŁOSU I ŚPIEW
"Powrócisz tu"

mp3
śpiew i chórki
Znana piosenka Ireny Santor, chórki własne, nagranie podczas zajęć
Realizacja nagrania, trenerka: B. Syjud-Kwaśniewska
Studio Artystyczne Syjud 16-04-2015
 
 

 

**.................................**

 

w


Rok 2017/2018

Polecam

 

Odbył się KONCERT KOLĘDOWY UCZNIÓW

Studia Artystycznego SYJUD

pt. „Gdy się Chrystus rodzi”

Video: Marcin Pienda

Boże Narodzenie to czas przyjścia pod tron Boży. To czas wyjątkowy.  Kiedy w świętej rodzinie rodzi się dziecko, całe królestwo mówi tylko o tym.  Cieszymy się i  muzykowaliśmy z tego właśnie powodu. Narodził się nasz Zbawiciel Jezus!  Koncert rozpocznie się o godz. 18.00 w Klubie Literatury i Muzyki we Wrocławiu.

Foto: Bartosz Orzeł

 

 

 

 

więcej

 

 

 

więcej

więcej

 

ŚWIĄTECZNE
W
ARSZTATY WOKALNE

Studio Artystyczne Syjud zaprasza na:

Bezpłatne Świąteczne WARSZTATY WOKALNE zakończone koncertem
w okresie listopad-grudzień 2018


Gdzie: Trzebiatowskiego 5,
Wrocław Muchobór Wielki
Miejsce: Studio Artystyczne Syjud
Termin: 10,17,24 listopada- 1,8 grudnia
Czas: godz. 13.15-14.15

Koncert: 15 grudnia godz. 16.00
Zapisy: tel. 792 793 779 lub
syjud@syjud.pl

więcej

 

 

Nowa oferta 2018/2019
* Zapisy na kursy stacjonarne

* Zapisy na lekcje oraz realizacje w Studio Nagrań

a także:

* Zakup podręczników i pomocy do pracy muzycznej

więcej

 

Galeria z koncertu

Foto: Bartosz Orzeł

 

 

 

więcej 

 

Koncert kończący Rok szkolny 2017/2018

 

W sobotę 16-go czerwca o godzinie 17.00 odbędzie się koncert uczniów Studia Artystycznego Syjud. Wystąpią pasjonaci uczący się muzyki. Będą śpiewać i rytmizować, grać na fortepianie, gitarze, skrzypcach. Będą wystąpienia solowe, oraz w zespołach. Wszystko po to aby cieszyć się wspólną zabawą muzykowania.

Przed tym ważnym dniem, jak co roku uczniowie nagrywają płytę CD audio w studio aby zaprezentować swoje sukcesy nowych umiejętności. Płyta będzie gotowa tuż przed koncertem i to będzie jakby przedsmak wystąpień publicznych w dniu koncertu. Serdecznie zapraszamy na czerwcowy koncert.

więcej

 

Zaśpiewaj utwory z repertuaru "Piosenki z Pięciodróżki"

 

Piosenka nutki c1 pt. "Zaproszenie" na podstawie "Fale Dunaju" Joachim Strauss

 

Piosenka nutki d1 pt. "Przeprosiny" na podstawie "Humoreska" Antonin Dvorak

 

 

Relacja z koncertu kolęd

foto: Piotr Strzelecki

video: Mirosław Rajkowski Studio LGL

 

 

 

 

 

więcej

 

Koncert kolęd 16-12-2017 godz. 17.00

 

Zapraszamy na koncert w wykonaniu uczniów Studia Artystycznego Syjud. Uczniowie zagrają i zaśpiewają w świątecznym nastroju kolędy.

więcej

 

Nagranie płyty.

Za dwa tygodnie koncert. Nagranie odbyło się prawie wg planu dwa tygodnie przed koncertem. Do zobaczenia na koncercie.

 

więcej

 

więcej

 

 

Zapisy - roczne kursy muzyczne 2017/18

więcej

 

Nauka gry na instrumentach/śpiew/umuzykalnienie:

* Fortepian / Keyboard

* Śpiew

" Śpiewaj i graj" (fortepian + emisja głosu z nauką śpiewu)

* Rytmika

* gratis kształcenie słuchu z zasadami muzyki - jako nadobowiązkowe zajęcia dodatkowe podczas nauki gry na instrumencie/śpiewu

więcej

 

 

"Naucz się grać na flecie prostym"

"Flute Learning"

 

Dwujęzyczna publikacja posiada nagrania, podkłady, nuty, tabulatury fletowe a także akordy do utworów. Na płycie znajdują się materiały ćwiczeniowe na komputer i do wydrukowania oraz nagrania mp3 do słuchania i grania na jeden lub dwa flety (podkłady akompaniujące bez linii melodycznej oraz podkłady instrumentalne z drugim fletem w tle).

 

 

Zuzanna flet1 

Zuzanna 2flety

więcej 

 

Marzenie gry na instrumencie lub śpiewu mogą być spełnione...

Rozpocznij i rozwijaj pasję już w wakacje!

więcej

 

Koncert końcowo-roczny z dnia 17 -go czerwca 2017 

 

 

 

 

więcej

 

Rozśpiewki dla wokalistów z multimedialnego kursu śpiewu + najważniejsze wskazówki dla uczących się śpiewać.więcej

 

Kurs audio "Jak śpiewać wyżej"  KURS głównie dla głosów żeńskich wg nowej autorskiej metody nauki śpiewu Barbary Syjud-Kwaśniewskiej .

 

więcej

 

 

więcej

 

 

R   E   K   L   A   M   A

 

Caffe latte tylko dla rodziców a  red latte,

dla rodziców oraz dla dzieci. Zdrowie

w pysznym nowoczesnym napoju.

 

 

 

 

 

> polecane artykuły:
Śpiew w muzykoterapii. Twój głos powie Ci jak wysokie masz poczucie własnej wartości.
> Czytaj więcej